44TH PGA PROFESSIONAL
NATIONAL CHAMPIONSHIP

Hershey Country Club, Hershey, Pa.
East Course and West Course
June 26-29, 2011

Field As of May 19, 2011

Bob ACKERMAN, W. Bloomfield, Mich.
Burke CROMER, Irmo, S.C.
Jim GORMLEY, Palos Verdes Estates, Calif.
Jason ALEXANDER, The Woodlands, Texas
Rod CURL, Stuart, Fla.
Steven GOTSCHE, Great Bend, Kan.
Lonny ALEXANDER, New Braunfels, Texas
Dominic CURRAN, Silver City, N.M.
Blake GRAHAM, Overland Park, Kan.
Simon ALLAN, Chicago, Ill.
Chris DACHISEN, Warren, N.J.
Todd GRASSI, Houston, Texas
David ALLEN, Hattiesburg, Miss.
Stuart DEANE, Arlington, Texas
Keith GRASSING, Somerville, N.J.
John ALLEN, Media, Pa.
Adam DECKER, Richmond, Va.
Nicholas GRIFFIN, Dallas, Texas
JC ANDERSON, O’Fallon, Mo.
Wayne DEFRANCESCO, Columbia, Md.
Brent GRIFFIN, Phoenix, Ariz.
John ANDREWS, Indianapolis, Ind.
Jim DEITERS, Midland, Mich.
Quinn GRIFFING, Fort Wayne, Ind.
Christopher ANGIS, Saco, Maine
Tony DEMARIA, White Plains, N.Y.
Brian GUSSIS, East Brunswick, N.J.
Brad APPLE, Toledo, Ohio
Connie DEMATTIA, Golf, Ill.
Jim HACKENBERG, Easley, S.C.
John APPLEGET, Dorothy, N.J.
Joe DEROSA, Onalaska, Wis.
Jaysen HANSEN, Toledo, Ohio
Perry ARTHUR, Plano, Texas
David DESANTIS, Salt Lake City, Utah
James A. HARDY, Houston, Texas
Tom ATCHISON, Silver Lake, Ohio
Stephen DIEMOZ, Portsmouth, R.I.
Joshua HAVARD, Arlington, Texas
Clint AVARA, Dallas, Texas
John DIMARCO, Cherry Hill, N.J.
Kevin HEALY, Sugar Grove, Ill.
Matt BAIRD, Draper, Utah
John DINNEBIER, Waukee, Iowa
Tom HEARN, Lincoln, Neb.
Carl BAKER, Sugar Land, Texas
Cameron DOAN, Dallas, Texas
Scott HEBERT, Traverse City, Mich.
Danny BALIN, Rockville, Md.
Joe DOLBY, Mountain View, Calif.
Ryan HELMINEN, Appleton, Wis.
Mike BARGE, Chanhassen, Minn.
Chris DOMPIER, Tucson, Ariz.
Kip HENLEY, Crossville, Tenn.
Chad BEHRENDS, Sussex, Wis.
Sean DOUGHERTY, Overland Park, Kan.
Jerry HERRERA, Monrovia, Calif.
Frank BENSEL, Purchase, N.Y.
Eric DOVRE, Royal Oak, Mich.
Terry HERTZOG, Lititz, Pa.
Ryan BENZEL, Seattle, Wash.
Frank DULLY, Salem, Mass.
Barry HINCKLEY, Bradenton, Fla.
Craig BERNER, Scott Depot, W.Va.
Brian DUNAWAY, Greensburg, Pa.
Blayne HOBBS, Anthem, Ariz.
Don BERRY, Brooklyn Park, Minn.
Chris ENDRES, Anthem, Ariz.
Tim HOBBY, Boerne, Texas
Ron BEURMANN, Jackson, Mich.
Scott ERDMANN, Tigard, Ore.
Rob HORAK, Fairport, N.Y.
John BIERKAN, Cockeysville, Md.
Frank ESPOSITO, Florham Park, N.J.
Jesse HORNER, Horseshoe Bay, Texas
Brooks BLACKBURN, Akon, S.C.
Jim ESTES, Germantown, Md.
Lee HOUTTEMAN, Glen Arbor, Mich.
James BLAIR, Ogden, Utah
Bruce ETTER, Chattanooga, Tenn.
David HRONEK, North Port, Fla.
Robert BLEAN, Glendale, Ariz.
Barry EVANS, Charleston, W.Va.
Jeff HULL, Watkinsville, Ga.
Carlton BLEWETT, Roswell, N.M.
Mark EVENSON, Ellicott City, Md.
Edward HUMENIK, Palm City, Fla.
Nicholas BOVA, Riverhead, N.Y.
John FAIDLEY, Winston Salem, N.C.
Rob HUNT, Highlands Ranch, Colo.
Phil BOWERS, Woodbridge, Va.
Greg FARROW, Westampton, N.J.
David HUTSELL, Lutherville-Timonium, Md.
Chase BRANNON, Nashville, Tenn.
Mark FAULKNER, Marion, Ill.
Stu INGRAHAM, Broomall, Pa.
Greg BRAY, Andover, Kan.
Darin FISHER, Albia, Iowa
Bill ISRAELSON, Staples, Minn.
James BROWN, Katy, Texas
Caine FITZGERALD, Parker, Colo.
Faber JAMERSON, Appomattox, Va.
Ben BRYSON, Boise, Idaho
Tim FLEMING, Oklahoma City, Okla.
Gerry JAMES, Ponte Vedra Beach, Fla.
Keith BURT, Pembroke Pines, Fla.
Mitch FLEMMING, Cleveland, Ohio
Marty JERTSON, Phoenix, Ariz.
Aaron BUSH, Bloomfield Hills, Mich.
Kyle FLINTON, Oklahoma City, Okla.
Travis JOHNS, Oswego, Ill.
John BUSHKA, Stratford, Conn.
Scott FORD, Manhasset, N.Y.
Chip JOHNSON, Hingham, Mass.
Brian CAIRNS, Bloomfield, Mich.
Ryan FORD, Greenwood, Ind.
Christopher JOHNSON, Grand Rapids, Mich.
Chris CAMPBELL, Vero Beach, Fla.
Ted FORT, Marietta, Ga.
Chris JOHNSON, Castle Rock, Colo.
Todd CAMPLIN, West End, N.C.
Darek FRANKLIN, Vancouver, Wash.
Brett JONES, Berkeley Heights, N.J.
David CARICH, Noblesville, Ind.
Jeff FREEMAN, Windermere, Fla.
Dale JONES, Eagan, Minn.
Chris CASE, Greenwich, Conn.
Shannon FRIDAY, Edmond, Okla.
Gregg JONES, Colorado Springs, Colo.
Mike CATO, Winterville, N.C.
Charles FROST, Pineville, N.C.
Jon JONES, Warren, Ohio
Joe CHRISTIANSON, Greenwich, Conn.
Matt GANSHAW, Southside, Ala.
Jeff JORDAN, Mountain Brook, Ala.
Eric COBB, Verona, Va.
John GASCHKE, Oregon, Wis.
Mike KAIDO, Zanesville, Ohio
Cleve COLDWATER, Clarks Summit, Pa.
Bob GAUS, St. Louis, Mo.
Nathan KAIN, Clifton Park, N.Y.
Dennis COLLIGAN, Cazenovia, N.Y.
Kevin GIANCOLA, Collinsville, Conn.
Brian KEISER, Avon, Conn.
Carl COOPER, Humble, Texas
Rob GIBBONS, Molalla, Ore.
Kyle KELLY, La Quinta , Calif.
Jeff COSTON, Blaine, Wash.
Jonathan GIBBS, Meridian, Idaho
Darrell KESTNER, Glen Cove, N.Y.
Kevin CRAWFORD, Orlando, Fla.
Tom GILLIS, Peabody, Mass.
Brandt KIESCHNICK, Huntsville, Texas
Gary CRESSEND, Augusta, Ga.
Mike GILMORE, Mamaroneck, N.Y.
Larry KING, Trenton, Ohio
Shawn KOCH, Cumming, Ga.
Lance OLSON, Champaign, Ill.
Stuart SMITH, Reno, Nev.
Daniel KOESTERS, Las Cruces, N.M.
Jason OWEN, Marina, Calif.
Brent SNYDER, Hudson, Wis.
Ken KRIEGER, Cheyenne, Wyo.
David PAEGLOW, Dekalb, Ill.
Jim SOBB, Barrington, Ill.
Rob LABRITZ, Pound Ridge, N.Y.
Matt PAKKALA, Honolulu, Hawaii
Jeff SORENSON, Blaine, Minn.
Brian LACKEY, Hendersonville, Tenn.
Troy PARE, Rumford, R.I.
Bob SOWARDS, Dublin, Ohio
Brad LARDON, College Station, Texas
Timothy PARUN, San Diego, Calif.
Scott SPENCE, Westerville, Ohio
Donny LEE, Windermere, Fla.
Oliver PEACOCK, Banner Elk, N.C.
John SPINA, Schwenksville, Pa.
Donny V. LEE, North Hollywood, Calif.
Jeffrey PECK, Charlotte, N.C.
Cary SPLANE, St Augustine, Fla.
John LEE, Naples, Fla.
Rod PERRY, Daytona Beach, Fla.
Chris STARKJOHANN, Carlsbad, Calif.
Rick LEIBOVICH, Salinas, Calif.
Jon PETERSEN, Omaha, Neb.
Rich STEINMETZ, Gilbertsville, Pa.
Troy LEWIS, Fort Worth, Texas
Tracy PHILLIPS, Tulsa, Okla.
Craig STEVENS, Dallas, Ga.
Scott LIEBERWIRTH, Las Cruces, N.M.
Ron PHILO, Amelia Island, Fla.
James STEWART, Winston Salem, N.C.
Mitch LOWE, San Francisco, Calif.
Robert POOLE, Burlingame, Calif.
Chad STOCKER, Fairdale, Ky.
Bryan LUEDTKE, Woodstock, Ill.
Chad PROEHL, Urbandale, Iowa
Zachary STREET, Moon Township, Pa.
John LYNCH, Honolulu, Hawaii
Dean PROWSE, Cleves, Ohio
Grant STROBEL, San Diego, Calif.
Kevin MAHAFFY, Southington, Conn.
Dwayne RANDALL, Findley Lake, N.Y.
Brent STUDER, Brielle, N.J.
Scott MAHLBERG, San Diego, Calif.
Lance RIEBER, Boise, Idaho
Chip SULLIVAN, Troutville, Va.
Ryan MALBY, Kalispell, Mont.
Donald ROBERTS, Sidney, Maine
David TENTIS, Woodbury, Minn.
Eric MANNING, Cortland, N.Y.
Daniel RODGERS, Murrysville, Pa.
Craig THOMAS, White Plains, N.Y.
Fran MARRELLO, Plymouth, Conn.
Doug ROHRBAUGH, Carbondale, Colo.
Jeff THOMAS, Scottsdale, Ariz.
Jeffrey MARTIN, Warwick, R.I.
Jody ROKISKY, Ijamsville, Md.
Kim THOMPSON, Salt Lake City, Utah
Frank MCAULIFFE, Ann Arbor, Mich.
Kevin ROMAN, Roswell, Ga.
Olly THOMSON, Canton, Miss.
Sean MCCARTY, Solon, Iowa
Gary RUSNAK, Santa Rosa Beach, Fla.
Brian THORNTON, Sumner, Wash.
Robert MCCLELLAN, Butler, Pa.
Derek SANDERS, Destrehan, La.
Thomas TOBEY, Bourne, Mass.
Mark MCCORMICK, Middletown, N.J.
Kyle SANDERS, Wheaton, Ill.
John TRAUB, Oakland Township, Mich.
Scott MCDONALD, New Hope, Minn.
Bill SAUTTER, Ocean City, N.J.
Gary TRIVISONNO, Aurora, Ohio
Simon MCGREAL, Greensboro, N.C.
Kevin SAVAGE, Syracuse, N.Y.
Jerry TUCKER, Stuart, Fla.
David MCNABB, Newark, Del.
Paul SCALETTA, Jupiter, Fla.
Michael TUCKER, St. Louis, Mo.
Frank MELLET, Voorheesville, N.Y.
Jim SCHAEFFER, Los Angeles, Calif.
Patrick VADDEN, Louisville, Ky.
Brett MELTON, Washington, Ind.
Phil SCHMITT, Baton Rouge, La.
Al VALLANTE, Riverside, R.I.
Mike MILES, Huntington Beach, Calif.
Jason SCHMUHL, Windsor, Calif.
William VAN ORMAN, Jericho, N.Y.
Dennis MILLER, Canfield, Ohio
Cory SCHNEIDER, Powell’s Point, N.C.
John VANVLEET, Preston, Idaho
Matt MITCHELL, Dunedin, Fla.
Steve SCHNEITER, Saratoga Springs, Utah
John VARNER, Chicago, Ill.
Kris MOE, Glen Ellen, Calif.
Jordan SCHROEDER, Barrington, Ill.
Tracy VEST, Des Moines, Iowa
Michael MONTGOMERY, Bellingham, Wash.
Rick SCHULLER, Chester, Va.
Gordon VIETMEIER, Pittsburgh, Pa.
Chris MOODY, Provo, Utah
Dirk SCHULTZ, Hagerstown, Md.
Dustin VOLK, Layton, Utah
Robert MOSS, Broadview Heights, Ohio
Jeff SEAVEY, Homosassa, Fla.
John WADE, Bonita Springs, Fla.
Cory MULLER, Darien, Conn.
John SELTZER, Ann Arbor, Mich.
Thomas WAITROVICH, Westlake, Ohio
Bill MURCHISON, Canton, Ga.
Nick SERAFINO, Syracuse, N.Y.
William WALKER, Riverton, N.J.
J.D. MURRAY, Naples, Fla.
Brock SHAFER, Olive Branch, Miss.
Blake WATTS, New Albany, Ind.
Bruce NAKAMURA, Vista, Calif.
Mark SHEFTIC, Blue Bell, Pa.
Ned WEAVER, New Castle, Pa.
Jake NARRO, Ponchatoula, La.
Jeff SHEPPARD, Olathe, Kan.
David WEDZIK, North East, Pa.
Broc NELL, Fernandina Beach, Fla.
Kevin SHIELDS, Pittsburgh, Pa.
Tim WEINHART, Johns Creek, Ga.
Matt NICE, Sioux Center, Iowa
Rob SHUEY, Shippensburg, Pa.
Kevin WEYENETH, Asbury Park, N.J.
Derek NISZCZAK, Palm Beach Gardens, Fla.
John SIKES, Frankston, Texas
Jim WHITE, Lincoln, Neb.
Mike NORTHERN, Colorado Springs, Colo.
Tom SIPULA, Belleville, Ill.
Tim WHITE, Midlothian, Va.
Michael O’REILLY, Plymouth, Wis.
Leonard SITER, Mountainside, N.J.
Dennis WINTERS, Bishopville, Md.
Mike O’TOOLE, Noblesville, Ind.
Wes SKAGGS, Leander, Texas
Rick WITT, Madison, Wis.
Keith OHR, Louisville, Ky.
Sonny SKINNER, Sylvester, Ga.
Donald YRENE, Scottsdale, Ariz.
Nate OLIVO, Landrum, S.C.
Matt SLOWINSKI, Glen Ellyn, Ill.
Michael ZAREMBA, Pueblo West, Colo.
Dan OLSEN, East Lansing, Mich.
Mike SMALL, Champaign, Ill.
Ian ZISKA, Manistee, Mich.
Jeff OLSON, Powell, Ohio
Bruce SMITH, Frisco, Texas
Shane ZYWIEC, Seward, Neb.